220 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja

Witaj piękny dniu majowy,

dniu wolności poświęcony

 O dniu błogi, dniu godowy,

Laurem wspomnień uwieńczony

Pod hasłem „Ojczyzna, Prawda, Pamięć …” – 29.04.2011 r. odbyła się w szkole uroczysta akademia patriotyczna, upamiętniająca 220 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Uroczystość podkreślała nie tylko doniosłą rolę Konstytucji, w której zakreślono ramy nowego państwa – monarchii konstytucyjnej i parlamentarnej, ale również przypomniała  inne ważne wydarzenia z historii Polski współczesnej.

Narratorzy: Natalia Lelek, Natalia Baran i Łukasz Baran, przypominali w tekstach narracyjnych:  tragiczne wydarzenia z 1940 roku – pomordowanie polskich oficerów w Katyniu, śmierć Franciszka Błażeja – działacza niepodległościowego ugrupowania WiN, wydarzenia grudniowe na Wybrzeżu w 1970 r., wprowadzenie stanu wojennego w 1981 r., tragedię pod Smoleńskiem w 2010 r. Wszystkie te wydarzenia, pokazane zostały w kontekście walki Polaków o wolność i prawdę, niegodzenie się na zakłamanie i  zniewolenie.

W scenariuszu nie zabrakło miejsca dla wielkiego Polaka – Jana Pawła II, którego życie i działalność zaprezentowana została w formie multimedialnej oraz poprzez przypomnienie Jego poezji.

Piękną recytacją wierszy: Natalia Lelek, Sebastian Miłek, Mateusz Ostrowski i inni uczniowie,  podkreślili wagę i doniosłość wydarzeń historycznych.

           Miejmy odwagę!… nie tę jednodniową,

           Co w rozpaczliwym przedsięwzięciu pryska,

           Lecz tę, co wiecznie z podniesioną głową

           Nie da się zepchnąć ze swego stanowiska.

Słowa wiersza Adama Asnyka stanowią klamrę spinającą treści zawarte w scenariuszu, wypowiedziane przez młode pokolenie mają wartość ponadczasową.

Podczas akademii wystąpił szkolny chór,  przygotowany  przez panią Beatę Czarnik, który zaśpiewał wiele pięknych utworów m.in.: Janek Wiśniewski padł, Mury, Jesus Christ You are my life.

Arletka Chudzicka, Marcelina Sajdak i Karolina Pawełek zaprezentowały w solowych wystąpieniach refleksyjne piosenki, które zachwyciły publiczność obecną na sali.

Recytacjom i śpiewom towarzyszyła prezentacja multimedialna przygotowana przez panią Dorotę Mierzwę, która była również autorką pięknej scenografii.

Scenariusz akademii przygotowała Małgorzata Król, a głośne oklaski i słowa uznania pana dyrektora,  były podziękowaniem dla całego zespołu młodych artystów.

Małgorzata Król

Related Images:

Skip to content