Nasze uczennice na podium w VII Gminnym Konkursie Regionalnym

                                                 „Zginęli za niepodległą Polskę”

    1 marca, z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, w Zespole Szkół w Racławówce odbyło się  rozstrzygnięcie Gminnego Konkursu Regionalnego.

     Uczestnicy mieli za zadanie narysować plakat „Żołnierze Wyklęci – Żołnierze Niezłomni” lub napisać list do wybranego przez siebie Żołnierza, odwołując się do jego działalności oraz wyrazić swoją wdzięczność za jego postawę.

    W  części polonistyczno- historycznej Konkursu wzięło udział 18 uczniów z 7 szkół z terenu Gminy Boguchwała. Jury w składzie: Sabina Woś – poetka, nauczycielka z ZS w Sokołowie Młp., Halina Kuleta – bibliotekarka GBP w Boguchwale, Bogdan Dziedzic – nauczyciel historii z ZS w Racławówce, przyznało następujące miejsca:

I miejsce:

Łucja Czudec, Nosówka

Daniel Olejasz , Boguchwała

II miejsce:

Anna Siuta , Racławówka

Sebastian Szura, Racławówka

Milena Wiech, Nosówka

III miejsce

Wiktoria Drzał, Racławówka

Piotr Róg, Wola Zgłobieńska

Wiktoria Wąsik, Nosówka

Aurelia Ficek, Niechobrz

Wyróżnienie:

Katarzyna Rozborska, Mogielnica

Filip Siara, Racławówka

Elżbieta Pączek, Zarzecze

    W części plastycznej Konkursu wzięło udział 39 uczniów z 9 szkół z terenu Gminy Boguchwała. Jury w składzie: Małgorzata Kot i Bożena Tereszkiewicz, przyznało następujące miejsca:

I miejsce:

Michał Adamski, Kielanówka

II miejsce:

Piotr Róg, Wola Zgłobieńska

Katarzyna Oparowska, Wola Zgłobieńska

Anita Stasiowska, Lutoryż

Martyna Pomykała, Lutoryż

III miejsce

Wiktoria Drzał, Racławówka

Antoni Kocur, Lutoryż

Paulina Surówka, Lutoryż

Andrzej Kaszuba, Zgłobień

Weronika Baran, Zgłobień

Gabriela Szyszka, Wola Zgłobieńska

Wyróżnienie:

Krystian Buczek, Nosówka

Zuzanna Sekuła, Boguchwała

Olga Rojowska, Mogielnica

Karol Bobowski, Mogielnica

    Uczennice naszej szkoły napisały listy do Żołnierzy Niezłomnych należących do podziemia niepodległościowego: Łucja Czudec – napisała list do majora Franciszka Błażeja z Nosówki, Milena Wiech – do Józefa Antoniego Rzucidło, swojego pradziadka działającego w Zrzeszeniu WiN, Wiktoria Wąsik – do Danuty Sziedzikówny, ps.Inka.

     Uroczystemu rozdaniu nagród towarzyszyły piosenki żołnierskie i recytacja wierszy w wykonaniu gimnazjalistów, a także wzruszające wspomnienia pana Lesława Piwowara, syna Michała Piwowara.

      Michał Piwowar był  żołnierzem Legionów Polskich oraz 17 pułku piechoty. Za udział w wojnie polsko-bolszewickiej trzykrotnie odznaczony Krzyżem Walecznych, podoficer zawodowy Korpusu Ochrony Pogranicza, więzień Ostaszkowa i niemieckich oflagów, twórca konspiracji niepodległościowej i organizator AK w okolicach Niechobrza, działacz WiN, więzień stalinowski, patriota, antykomunista i legendarny dowódca partyzancki. Większość swojego życia poświęcił służbie na rzecz wolnej Rzeczypospolitej.

     Wysłuchaliśmy również pani Sabiny Woś, która  urodziła się w Sokołowie Małopolskim, tam też pracuje w Zespole Szkół im. Jana Pawła II.  Jest ona autorką zbioru wierszy „Pamięci pomordowanych w turzańskim lesie.” Niezwykle wzruszająco opowiedziała o zbrodni, która  wydarzyła się w  Turzy jesienią 1944 r. gdzie  NKWD dokonało mordu na żołnierzach i oficerach Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych z pobliskiego obozu NKWD w Trzebusce.

     Do Gminnego Konkursu uczniów zgłosiła i przygotowała pani Małgorzata Król.

     Naszym szóstoklasistom serdecznie gratulujemy!

 

Related Images:

Skip to content