SPOTKANIE AUTORSKIE W NOSÓWCE
20 marca 2017 r. , w lokalu Biblioteki Publicznej w Nosówce odbyło się spotkanie z Panią Sabiną Woś, absolwentką teologii, poetką , promujące jej tomik poezji pt. „Pamięci pomordowanych w Turzańskim Lesie”.
Pani Sabina opowiadała o swoim życiu, pracy i okolicznościach, w których doszło do napisania tomiku. Autorka była inwigilowana w czasach późnego komunizmu za nauczanie religii czyli za tzw. „klerykalizację” i posiada teczkę w IPN na swój temat.
Wiersze Pani Sabiny są bardzo bolesne, bo poruszają niezwykle trudny temat – Żołnierzy Wyklętych pomordowanych w okolicach Sokołowa Małopolskiego w Turzy, gdzie wybudowano pomnik i nazwano to miejsce Małym Katyniem. Na wystawce przygotowanej na spotkanie jest plakat pomnika wykonany przez jedną z uczennic Pani Sabiny.
W spotkaniu wzięli udział uczniowie z kl. V i VI pod opieką pani Małgorzaty Król oraz Haliny Ignac. Kilkoro uczniów z kl.VI zostało laureatami w VII Gminnym Konkursie Regionalnym: ”Zginęli za niepodległą Polskę”, a Wiktoria Wąsik, która zajęła III miejsce w konkursie literackim – pisząc list do „ Żołnierza Niezłomnego”, odczytała wiersz Pani Sabiny pt.: Tatuś.
Oto fragment:
” Zabrali mojego tatusia
A ja go nawet nie znałem
Moja mama często płakała
A ja pytałem – dlaczego?
Byłem malutki
Później, zrozumiałem wszystko
Nie wrócił już nigdy do domu…
(…)Spałem z oślinionym zdjęciem
Bo każdego wieczoru
Całowałem mojego tatusia
I przytulałem go na dobranoc
By mu cieplej było
I by wiedział, że kocham go bardzo
Tak, jak tylko dziecko potrafi.(…)”
Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Boguchwale, pan Damian Drąg w ciepłych słowach wyraził wdzięczność za spotkanie i wręczył poetce skromny upominek.
W części nieoficjalnej Pani Małgosia Król –polonistka SP w Nosówce i bibliotekarka Halina Kuleta, zaprezentowały swoje wiersze zamieszczone w tomiku wydanym przez GBP pt.: Cudze chwalicie swojego nie znacie”.
Podczas spotkania można było zakupić tomik wierszy autorki i uzyskać autograf.
Dyrekcja Gminnej Biblioteki Publicznej w Boguchwale , bibliotekarka z filii w Nosówce , dyrektor i grono pedagogiczne oraz uczniowie SP w Nosówce, serdecznie dziękują Pani Sabinie Woś za piękne spotkanie.
Oprac. Halina Kuleta
(za Polskim Radiem VIA)
Od 15 sierpnia do połowy listopada 1944 roku w Trzebusce funkcjonował obóz przejściowy NKWD zlokalizowany na pastwisku gminnym. Szacuje się, że przeszło przez niego ok. 2500 osób. Załogę obozu stanowili funkcjonariusze NKWD podlegający jednostce stacjonującej przy sztabie I Frontu Ukraińskiego Iwana Koniewa.
W obozie przetrzymywano Polaków, żołnierzy Armii Krajowej, a także osoby cywilne. Wśród więźniów byli również dezerterzy z „ludowego” Wojska Polskiego oraz żołnierze sowieccy. Straceń dokonywano w lasach Turzy.
Oficerowie NKWD zamordowali tutaj od 300 do 600 osób. Cały czas trwa identyfikacja ofiar. Szczegóły zbrodni i dokładna liczba pomordowanych wciąż pozostają nieznane. Miejsce kaźni w Turzy nazywane jest „Małym Katyniem”.
Autorem pomnika upamiętniającego tragedię z 1944 roku jest Piotr Kida. Rzeźba przedstawia skrępowane ręce więźniów.
Prawda o mordzie dokonanym w lesie turzańskim zaczęła wychodzić na jaw dzięki działalności księży, m.in. śp. ks. prałata Mieczysława Wajdy, który organizował pielgrzymki do tego lasu – informuje Andrzej Ożóg, Burmistrz Gminy i Miasta Sokołów Małopolski.(…)
Małgorzata Lewicka – Kyc