SPOTKANIE AUTORSKIE

                                     SPOTKANIE AUTORSKIE W NOSÓWCE

   20 marca 2017 r. , w lokalu Biblioteki Publicznej w Nosówce odbyło się spotkanie z Panią Sabiną Woś, absolwentką teologii, poetką ,  promujące jej tomik poezji pt. „Pamięci pomordowanych  w Turzańskim Lesie”.

   Pani Sabina opowiadała o swoim życiu, pracy i okolicznościach, w których doszło do napisania tomiku. Autorka była inwigilowana w czasach późnego komunizmu za nauczanie religii czyli za tzw. „klerykalizację” i posiada teczkę w IPN na swój temat.

   Wiersze Pani Sabiny są bardzo bolesne, bo poruszają niezwykle trudny temat – Żołnierzy Wyklętych pomordowanych w okolicach Sokołowa Małopolskiego w Turzy, gdzie wybudowano pomnik   i nazwano to miejsce Małym Katyniem. Na wystawce przygotowanej na spotkanie  jest plakat pomnika wykonany przez jedną z uczennic Pani Sabiny.

   W spotkaniu wzięli udział uczniowie z kl. V i VI pod opieką  pani Małgorzaty Król oraz Haliny Ignac. Kilkoro uczniów  z kl.VI zostało laureatami  w VII Gminnym Konkursie Regionalnym: ”Zginęli za niepodległą Polskę”,  a Wiktoria Wąsik,  która zajęła III miejsce w konkursie literackim – pisząc list do „ Żołnierza Niezłomnego”, odczytała wiersz Pani Sabiny pt.: Tatuś.

Oto fragment:

” Zabrali mojego tatusia

A ja go nawet nie znałem

Moja mama często płakała

A ja pytałem –  dlaczego?

Byłem malutki

Później, zrozumiałem wszystko

Nie wrócił już nigdy do domu…

(…)Spałem z oślinionym zdjęciem

Bo każdego wieczoru

Całowałem mojego tatusia

I przytulałem go na dobranoc

By mu cieplej było

I by wiedział, że kocham go bardzo

Tak, jak tylko dziecko potrafi.(…)”

 

   Dyrektor Gminnej  Biblioteki Publicznej w Boguchwale,  pan Damian Drąg w ciepłych słowach wyraził wdzięczność  za spotkanie i wręczył poetce skromny upominek.

  W części nieoficjalnej Pani Małgosia  Król –polonistka SP w Nosówce i bibliotekarka Halina Kuleta,  zaprezentowały swoje wiersze zamieszczone w tomiku wydanym przez   GBP pt.: Cudze chwalicie swojego nie znacie”.

   Podczas spotkania można było zakupić  tomik wierszy autorki i uzyskać  autograf.

  Dyrekcja Gminnej  Biblioteki Publicznej  w Boguchwale , bibliotekarka z filii w Nosówce , dyrektor i grono pedagogiczne oraz uczniowie SP w Nosówce, serdecznie dziękują Pani Sabinie Woś  za piękne spotkanie.

Oprac. Halina Kuleta

 

 (za Polskim Radiem VIA)

 Od 15 sierpnia do połowy listopada 1944 roku w Trzebusce funkcjonował obóz przejściowy NKWD zlokalizowany na pastwisku gminnym. Szacuje się, że przeszło przez niego ok. 2500 osób. Załogę obozu stanowili funkcjonariusze NKWD podlegający jednostce stacjonującej przy sztabie I Frontu Ukraińskiego Iwana Koniewa. 

 W obozie przetrzymywano Polaków, żołnierzy Armii Krajowej, a także osoby cywilne. Wśród więźniów byli również dezerterzy z „ludowego” Wojska Polskiego oraz żołnierze sowieccy. Straceń dokonywano w lasach Turzy.

  Oficerowie NKWD zamordowali tutaj od 300 do 600 osób. Cały czas trwa identyfikacja ofiar. Szczegóły zbrodni i dokładna liczba pomordowanych wciąż pozostają nieznane. Miejsce kaźni w Turzy nazywane jest „Małym Katyniem”.

  Autorem pomnika upamiętniającego tragedię z 1944 roku jest Piotr Kida. Rzeźba przedstawia skrępowane ręce więźniów.

  Prawda o mordzie dokonanym w lesie turzańskim zaczęła wychodzić na jaw dzięki działalności księży, m.in. śp. ks. prałata Mieczysława Wajdy, który organizował pielgrzymki do tego lasu – informuje Andrzej Ożóg, Burmistrz Gminy i Miasta Sokołów Małopolski.(…)

Małgorzata Lewicka – Kyc 

 

 

Related Images:

Skip to content