Akademia z okazji 222 Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja

thumbnail-php-ffiles-pl-dsc06418-1368033643-jpgwidth1000

Witaj, majowa jutrzenko,
Świeć naszej polskiej krainie,
Uczcimy ciebie piosenką,
Która w całej Polsce słynie.

Ta popularna pieśń znana pod tytułem Mazurek 3 Maja była przypomnieniem wydarzeń, które rozegrały się podczas uchwalania Konstytucji 3 maja.

W 1788 r. w Warszawie zebrał się sejm, który z przerwami obradował przez 4 lata. Ponieważ uchwały na nim podejmowane były bardzo doniosłe, dlatego nazwano go Sejmem Wielkim. Największym dziełem Sejmu Wielkiego było uchwalenie konstytucji – najważniejszej ustawy dla każdego państwa.

Uroczyste uchwalenie i zaprzysiężenie przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego  konstytucji, nastąpiło 3 maja 1791 roku. Towarzyszył temu wydarzeniu powszechny entuzjazm nie tylko posłów, ale także mieszkańców Warszawy. Konstytucja znosiła liberum veto i wolną elekcję. Polska miała stać się monarchią dziedziczną.

30 kwietnia 2013 r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia upamiętniająca 222 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja.

Po uroczystym wprowadzeniu sztandaru szkoły i odśpiewaniu hymnu narodowego, uczniowie recytowali okolicznościowe wiersze, a Tomasz z kl.VI, wcielając się w rolę króla, odczytał fragment Konstytucji.

To doniosłe wydarzenie, tańcami i śpiewem, uświetniły także dzieci z oddziału przedszkolnego, przygotowane  przez panią Agatę Lęcznar.

Scenariusz akademii przygotowała pani Sabina Mita, o odpowiednią oprawę muzyczną zadbała pani Beata Czarnik, natomiast ks. Grzegorz Białoń przygotował prezentację multimedialną.

Po zakończeniu części artystycznej, dyrektor szkoły przypomniał o tym, by w każdym domu nie zabrakło flagi, podczas zbliżających się świąt majowych, abyśmy nie wstydzili się symboli narodowych, które są częścią naszej tożsamości narodowej i naszej dumy.

no images were found

Related Images:

Skip to content