Dzień Autyzmu

Dnia 2 kwietnia przypada Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Celem obchodów jest podnoszenie świadomości społeczeństwa o problemach osób w spektrum autyzmu. Symbolem solidarności z osobami z zaburzeniami ze spektrum autyzmu jest kolor niebieski.
W naszej szkole dzień ten obchodziliśmy 3 kwietnia. Tego dnia kolor niebieski towarzyszył nam nie tylko na ubraniach.
Na gazetce pojawiły się niebieskie plakaty informujące o cechach autystycznych oraz sławnych ludziach ze spektrum.
Celem naszej szkolnej akcji jest budowanie akceptacji dla osób z autyzmem oraz uświadamianie czym jest autyzm. A czym jest autyzm? To zaburzenie rozwojowe związane
z nieprawidłową pracą mózgu. Osoby dotknięte autyzmem mają problemy z komunikacją, postrzeganiem świata czy prawidłowym rozumieniem relacji społecznych. My, jako społeczność szkolna, musimy sobie uświadomić, iż nie jest to ani lepsze, ani gorsze spojrzenie na świat. Jest po prostu inne.
Nauczyciele zorganizowali zajęcia dotyczące autyzmu, podczas których udostępnili film „Poznaj Marię”, w którym uczniowie mogli zapoznać się z sytuacją dziewczynki z autyzmem. Następnie uczniowie uzupełniali karty pracy związane z filmem.
Podczas dużej przerwy uczniowie mogli wyrazić swoją solidarność oraz wsparcie dla osób z autyzmem malując swoje ręce a niebiesko i odbijając je na plakacie. Powstała piękna praca zdobiąca hol oraz uświadamiająca potrzebę wspierania takich osób.
Nasza szkoła systematycznie włącza się w akcję promowania otwartości, empatii
i zrozumienia do odmiennych potrzeb i możliwości osób ze spektrum autyzmu.
Pedagog
Bernadeta Nykiel

Related Images:

Skip to content