Grudniowe spotkanie DKK w Nosówce

D. Suwalska – „Czarne jeziora”. Grudniowe spotkanie DKK w Nosówce

    Tematem dyskusji była powieść Doroty Suwalskiej pt. „Czarne jeziora”, przeznaczona raczej dla starszych nastolatków. Szóstoklasistki z DKK w Nosówce stwierdziły, że tematy, które porusza autorka w tej powieści są bardzo trudne i na szczęście one takich nie mają.

      Główna bohaterka – Magda została zakażona przez matkę wirusem HIV i musi zmagać się z tym problemem od urodzenia. Przez 16 lat nie zdaje sobie sprawy o jaką chorobę konkretnie chodzi: wie że jest chora i musi brać ”tabsy”, ale matka nie zdążyła jej wcześniej powiedzieć, że chodzi o AIDS. Dziewczyna jest uzdolniona literacko i zaczyna prowadzić dziennik, szukając odpowiedzi na pytania, których tak naprawdę boi się zadać.

    Magda jest w trudnym okresie dojrzewania. Przewodniczący Społecznego Komitetu do spraw z AIDS –Tomasz Małkuszewski tak to definiuje: Dojrzewanie jest jak poligon, podczas którego testowane są relacje z rodzicami i rówieśnikami.

   Poza normalnymi problemami nastolatki z cerą i wagą, dziewczyna zmaga się z samotnością osoby żyjącej z tajemnicą zakażenia HIV. Prawdy dowiaduje się dopiero po ukończeniu 16-go roku życia i jest to dla niej ogromny szok! Czuje żal do matki oraz do ojczyma, u którego zawsze ceniła zdrowy rozsądek. Najlepiej czuje się na spotkaniach klubu literackiego, który prowadzi jej ulubiony pisarz – Marcin Dreger.

    Powieść warto polecić 16-17–latkom, ponieważ pomaga zrozumieć, co przechodzi młoda osoba, która znalazła się w tak trudnej sytuacji i przybliży problematykę chorych na AIDS.

    Dziewczynki z DKK , stwierdziły że razi je język Magdy, w którym jest mnóstwo niecenzuralnych słów i tego nie usprawiedliwia nawet ta nadzwyczaj trudna sytuacja nastolatki.

  W styczniu 2018 r. dyskutować będziemy o powieści Pawła Beręsewicza pt. „Pieniądze albo kasa”. Zapraszamy!

Moderator DKK – H. Kuleta


Related Images:

Skip to content