II Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

thumbnail-php-ffiles-pl-dsc01450-1330971568-jpgwidth1000

W dniu 1 marca 2012 r., podczas uroczystego apelu, obchodziliśmy II Narodowy Dzień Pamięci  Żołnierzy Wyklętych.

 To nowe święto państwowe, ustanowione z inicjatywy prezydenta Lecha Kaczyńskiego, przywraca do panteonu bohaterów narodowych Żołnierzy Wyklętych – formację niezwykłą: Polaków, którzy w obronie najwyższych wartości rzucili wyzwanie komunistycznej dyktaturze.

Szli wyprostowani wśród tych, co na kolanach, wśród odwróconych plecami i obalonych w proch. Za walkę z sowietyzacją kraju nie odebrali nigdy żadnej nagrody – przez dziesiątki lat napiętnowani mianem „bandytów” i otoczeni pogardą, żyli tylko w pamięci najbliższych i wiernych towarzyszy broni. Ale tak jak dobro nie może nigdy przegrać ze złem, tak szlachetna walka żołnierzy powstania antykomunistycznego odnosi zwycięstwo. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest skromnym zadośćuczynieniem i spłatą moralnego długu wobec najbardziej niezłomnych.

 

Wracają na karty historii, choć ich imiona, nazwiska i pseudonimy miały na zawsze zostać wymazane. Nie dostali szansy na żaden sprawiedliwy osąd, a partyjni propagandyści zadbali o spreparowanie wyłącznie czarnego obrazu żołnierzy powstania antykomunistycznego. Pamięć o toczonej przez nich heroicznej walce, o wartościach, jakie były jej motywem, miała zejść do grobu razem z ostatnimi leśnymi.  Zadano im śmierć haniebną, pozbawiono też mogił, by nie stali się wzorami dla młodzieży.

 

Nie jesteśmy żadną bandą, tak jak nas nazywają zdrajcy i wyrodni synowie naszej Ojczyzny. My jesteśmy z miast i wiosek polskich – pisał jeden z Żołnierzy Wyklętych. Sumienie Narodu – to my!

 

Dzień 1 marca został wybrany nieprzypadkowo jako data uczczenia Żołnierzy Wyklętych – 61 lat temu 1 marca 1951 roku w więzieniu na Mokotowie straceni zostali członkowie IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość  z Łukaszem Cieplińskim na czele.

 

Stracono wtedy także Franciszka Błażeja, urodzonego w Nosówce – żołnierza bohaterskiego  i niezłomnego, najwierniejszego z wiernych. Za swoją działalność antykomunistyczną został aresztowany  przez Urząd Bezpieczeństwa w Krakowie. W czasie przesłuchań był szczególnie okrutnie torturowany. Po trzyletnim śledztwie wyrokiem sądu wojskowego w Warszawie został skazany na karę śmierci.

Podczas apelu, uczniowie klasy VI odczytali fragmenty listów, które sami napisali  do Franciszka Błażeja, oczekującego wiele dni w celi śmierci na wykonanie wyroku.

 

   Nosówka,  1 marca 2012 r.

    Jesteśmy uczniami kl. VI SP w Nosówce. Piszemy do Ciebie list, bo chcemy, żebyś zostawił wszystko i wracał do domu, ale o Polskę warto walczyć, bo musimy odzyskać niepodległość (S. Biały, K. Piejko)

    Współczujemy Ci, że siedzisz w celi, ale wierzymy, że dasz sobie radę. Dzięki Tobie mamy wolną Polskę (P. Iżyńska, J. Zacios, W. Świeca)

    Nie martw się, Polska na pewno odzyska niepodległość, a my się kiedyś spotkamy … (D. Ziobro, R. Micał)

    Niewielu ludzi poświęciłoby swoje życie dla kraju, w którym żyjemy. Brak nam słów, żeby określić nasz smutek i współczucie (W. Bijoś, M. Wróbel)

    Oddałeś się za wolność Polski. Bardzo Cię podziwiamy, jesteś dla nas wzorem szlachetnego postępowania (P. Mita, K. Pawełek)

    Podziwiamy Twoją odwagę i Twoje poświęcenie dla Polski. Jesteśmy bardzo dumne z posiadania tak Honorowego Rodaka, który oddał życie dla dobra Ojczyzny  (W. Pietrucha, N. Tajchman)

    Bardzo chciałybyśmy Cię pocieszyć, ale nie wiemy, jak to zrobić. Pamiętaj, jesteśmy z Tobą. Podziwiamy Cię za to, co zrobiłeś dla naszej Ojczyzny ( J. Babiarz, K. Michalik)

    Jako Polak bardzo doceniam Twoje poświęcenie dla Polski (M. Matłosz)

 

    Chciałybyśmy podziękować Ci za to, że ratowałeś Ojczyznę. Nie myśl, że teraz zginiesz i cała pamięć o Tobie zaniknie. Będziemy pamiętać! Twoja i Nasze rodziny będą mogły żyć. Jesteśmy z Ciebie dumne. Musisz wiedzieć, że dałeś życie następnym pokoleniom. Dałeś lepsze życie!  

(M. Wilk, K. Śliż)

    Znamy Twoją historię i podziwiamy Cię. Naszym zdaniem jesteś wspaniałym bohaterem (K. Baran, B. Kręgielewski)

    Piszę do Ciebie, ponieważ chciałbym Cię podnieść na duchu. Nie bój się być dzielny i nie mów im nic. Mieliśmy dzisiaj lekcje o Twojej działalności konspiracyjnej. Była obecna Twoja rodzina. Mieszkam w Nosówce, na Przymiarkach. Jestem Twoim sąsiadem. Bardzo Cię podziwiam. Wytrwaj! (A. Rzucidło)

Wyrok  śmierci został wykonany – metodą katyńską – strzałem w tył głowy, a miejsce pochowania do dziś pozostaje nieznane. Dlatego pomnik stojący przed szkołą jest symbolicznym grobem naszego Rodaka.

26 lutego 2010 roku Franciszek Błażej został pośmiertnie odznaczony przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.

Uroczyste wręczenie Orderu miało miejsce 1 marca 2011 roku w Pałacu Prezydenckim. Odebrała je bratanica Franciszka Błażeja – pani Krystyna Lelek.

Podczas uroczystości szkolnych, uczennice klasy V: Arleta Chudzicka i Marcelina Sajdak zaśpiewały piękne refleksyjne piosenki: Dopóki Ziemia kręci się i Nim świt ,  przy gitarowym akompaniamencie pani Beaty Czarnik – nauczyciela muzyki.

Po zakończonym apelu uczniowie udali się pod pomnik Franciszka Błażeja, gdzie zapalili znicze i pomodlili się w Jego intencji.

Related Images:

Skip to content