Katyń 1940. Pamiętamy

18  maja 2010 r.,  na zaproszenie nauczycieli  historii,  przybył do naszej szkoły pan Zenon Fajger – pracownik Oddziału  Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie.

W formie bardzo ciekawego wykładu i prezentacji multimedialnej, przybliżył uczniom klas IV – VI tematykę związaną z historią II wojny światowej, a w szczególności z mordem dokonanym na oficerach polskich w Lesie Katyńskim, w 1940 roku. Opowiadał o tajnym układzie, który połączył państwa: Niemcy i   ZSRR (pakt Ribbentrop – Mołotow) oraz o agresji Związku Radzieckiego na Polskę 17 września 1939 r. Wyjaśniał uczniom, dlaczego doszło do „kłamstwa katyńskiego” i kto był jego autorem. Słuchacze, zwłaszcza z klasy VI i IV chętnie odpowiadali na pytania dotyczące historii najnowszej, a swoją wiedzą zaimponowali prowadzącemu wykład.

Rok 2010, w którym obchodzimy 70. rocznicę zamordowania polskich oficerów w Katyniu jest dla naszej szkolnej społeczności niezwykle ważny. Staramy się pielęgnować pamięć o tamtych zdarzeniach w różnych formach. W holu szkoły znajduje się gazetka ścienna pod hasłem „Katyń 1940. Pamiętamy”, w szkolnym ogrodzie został zasadzony „dąb katyński”, przeprowadziliśmy także uroczysty apel, połączony z recytacją wierszy i odczytaniem referatu na temat zbrodni katyńskiej, uczniowie klasy VI obejrzeli film „Katyń”.

Każdemu z nas, niechaj jako motto, służą słowa Adama Mickiewicza: „Jeśli zapomnę o nich, Ty Boże na niebie zapomnij o mnie”.

Małgorzata Król

Related Images:

Skip to content