Lekcja historii w terenie
27 września ósma klasa uczestniczyła w questingu zorganizowanym przez pana Arkadiusza Witalca.
Jak podaje Wikipedia:
Questing to rodzaj gry polegającej na odkrywaniu dziedzictwa miejsca i tworzeniu nieoznakowanych szlaków, którymi można wędrować kierując się informacjami zawartymi w wierszowanych wskazówkach. W wielu elementach gra ta przypomina podchody i harcerskie gry patrolowe oraz gry miejskie
Tytuł questingu: nutka historii w rzeszowskich pomnikach.
Grę rozpoczęliśmy wyjaśnieniem zasad w Ogrodach Bernardyńskich. Wyruszyliśmy spod charakterystycznego dla Rzeszowian miejsca, czyli Pomnika Czynu Rewolucyjnego (lub Pomnika Walk Rewolucyjnych). Podczas całej gry minęliśmy m.in. Figurkę Matki Bożej Rzeszowskiej, kościół Bernardynów, postać Jana z Dukli, teatr im. Wandy Siemaszkowej, mieszczącą się na ścianie budynku ogromną mapę Rzeszowa z 1762 roku, pomnik Leopolda Lisa-Kuli, kościół pw. św. Wojciecha i Stanisława, pomnik Tadeusza Kościuszki, Adama Mickiewicza, Kazimierza Górskiego, Tadeusza Nalepy, rzeźbę Józefa Szajny Przejście 2001. Szliśmy Placem Farnym i Cichociemnych, Ogrodem Dziadowskim i ulicą Kazimierzów (Sprawiedliwy, Odnowiciel, Wielki, Jagiellończyk), aż w końcu dotarliśmy do ulicy 3 Maja (kiedyś Pańskiej, a w rzeszowskiej gwarze określanej jako Paniaga).
Zabawa okazała się pouczająca, ale i wyczerpująca, wobec czego przed powrotem pozwoliliśmy sobie na zasmakowanie ulubionych potraw w centrum miasta.