Odkrywanie Krakowa

W dniu 2 października 2015 r. uczniowie klasy piątej pod opieką pani Małgorzaty Król, udali się na wycieczkę do Krakowa, odpowiadając tym samym na miłe zaproszenie Szkoły Podstawowej w Woli Zgłobieńskiej.

Wycieczka w piękny, słoneczny dzień była okazją do zwiedzenia tego pięknego miasta i jego zabytków.

Podczas zwiedzania, skupiliśmy się głównie na tajemnicach Wawelu i biografii Jana Matejki – najwybitniejszego polskiego malarza nurtu historyzmu z XIX wieku.

Odwiedziliśmy również pomnik wiernego psa Dżoka, który znajduje się nieopodal Wawelu i Mostu Grunwaldzkiego, rzeźbę ziejącego ogniem Wawelskiego Smoka, Sukiennice i wiele innych uroczych zakątków Krakowa.

W towarzystwie pani przewodnik obejrzeliśmy wystawę Wawel zaginiony. Odwiedziliśmy Salę Jadwigi i Jagiełły w pawilonie gotyckim z końca XIV wieku, która mieści najcenniejsze uratowane relikty pierwotnego Skarbca, m.in. Szczerbiec – miecz koronacyjny królów Polski.

Odwiedziliśmy dom rodzinny Jana Matejki (1838-1893) malarza, kolekcjonera, miłośnika zabytków, w szczególności Krakowa. Zobaczyliśmy wnętrza, w których mieszkał z rodziną, tworzył i zmarł.

Uczniowie wzięli udział w ciekawej lekcji, podczas której wymyślali oryginalne wypowiedzi postaci z obrazów Jana Matejki.

Piękna, krakowska kamienica (przebudowywana w XVIII i XIX w.) zachwyciła nas swoją niezwykłą aurą. Chodziliśmy po śladach samego mistrza i podziwialiśmy jego dzieła. Zbiory Muzeum – Domu Jana Matejki liczą około 6000 eksponatów.

Kraków – miasto pełne tajemnic, historii, tłumu turystów – zauroczyło nas po raz kolejny.

Related Images:

Skip to content