Rozstrzygnięcie Szkolnego Konkursu na recenzję ulubionej książki
„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”
Na Szkolny Konkurs ogłoszony z okazji Światowego Dnia Książki wpłynęło 14 recenzji od uczniów naszej szkoły. Ponadto wypowiedzieli się także nauczyciele, którzy zaprezentowali swoje aktualne zainteresowania czytelnicze i te z czasów szkolnych.
Nagrody dla uczniów to pochwała w dzienniku oraz ocena celująca z j. polskiego.
Oto lista nagrodzonych uczniów:
- Daniel Czudec z kl. II za recenzję książki „Fiord i zaginiony naszyjnik”, której autorką jest Agnieszka Stelmaszyk. Książka „Fiord i zaginiony naszyjnik” przedstawia przyjaźń człowieka i psa. Uczy szacunku do zwierząt. Pokazuje też , że zwierzęta są: mądre, przyjacielskie i niesamowite. To fantastyczni i prawdziwi przyjaciele ludzi!
- Emilia Sajdakz kl. VII za recenzję książki „Dzieciństwo w pasiakach” Bogdana Bartnikowskiego. Jest to jedna z najbardziej emocjonalnych książek, jakie przeczytałam. Książka składa się z 17 rozdziałów, w każdym są opisane inne wydarzenia. Motywem przewodnim książki jest opowieść autora o jego doświadczeniach jakie przeżył podczas swojego pobytu w obozie koncentracyjnym podczas II wojny światowej (gdy do niego trafił miał 7 lat i został zabrany od matki, więc był zdany sam na siebie). Moim zdaniem jest to książka godna polecenia i każdy powinien ją przeczytać, ponieważ wtedy możemy sobie uświadomić jak bardzo życie w tamtych czasach było trudne.
- Weronika Pawełek z kl. VII za recenzję książki „Rywalki”, której autorką jest Kiera Cass. Książka opowiada o prostej dziewczynie – Americe Singer, żyjącej w świecie, w którym obowiązuje bezwzględne prawo i ścisłe reguły, w tym dotyczące podziału społeczeństwa na klasy. Utwór pomaga zrozumieć, że nie liczą się pieniądze, lecz osobowość człowieka.
- Karolina Sarna z kl. VII za recenzję książki „Magiczny kotek”. To historia niezwykłego kota, który zmienia się w groźnego lwa i jest Księciem Płomykiem, dziedzicem Lwiego Tronu. Zaprzyjaźnia się z bohaterką – dziewczynką o imieniu Zosia, wspólnie przeżywają różne przygody.,
- Wiktoria Wiech z kl. VII za recenzję książki „Kamienie na szaniec”. Ta powieść – reportaż przedstawia historię młodych ludzi, którzy podjęli się walki o honor ojczyzny i za wszelką cenę nie chcieli jej oddać w ręce niemieckich okupantów. Akcja rozpoczyna się w maju 1939 roku, gdy troje głównych bohaterów: Alek, Zośka i Rudy wraz z zespołem ,,Buków” wyruszyli na dziesięciodniową wycieczkę w Beskidy Śląskie, w ramach odpoczynku wakacyjnego. 1 września 1939 roku wybuchła wojna. Polska poniosła gwałtowną i potężną klęskę, która przyczyniła się do katastrofy psychicznej narodu. Chłopcy zaczęli swoją działalność na rzecz Polski od pomagania rannym i poszkodowanym przez wojnę. Później zaczęli organizować akcje Małego Sabotażu na ulicach Warszawy…
- Natalia Rzepka z kl. vii za recenzję książki „Trzy kroki od siebie”.Książka jest bardzo poruszająca, ponieważ dotyka problemu ciężkiej choroby nastolatków. Dzięki niej uświadamiamy sobie, że śmierć i choroba nie dotyczy tylko osób starszych, ale także dotyka ludzi młodych stojących u progu życia. Choroba, której dotyczy książka to mukowiscydoza-schorzenie atakujące układ oddechowy.
A oto zainteresowania czytelnicze naszych nauczycieli:
Pani Ewelina – „Kocham wiele różnorodnych książek i gatunków, ale gdybym sięgnęła do tych szczególnie ulubionych, to na pewno cały cykl Małgorzaty Musierowicz. Oczywiście Ania z Zielonego Wzgórza i cykl Jane Austen, Przeminęło z wiatrem przeczytałam w ciągu jednego dnia, a lubię też książki historyczne i reportaże Kapuścińskiego, ale chyba najbardziej ulubioną jest Chłopiec z latawcem. To książka o innym świecie, innym kraju, ale zarazem pokazuje trudy wojny, przyjaźni na zawsze i to, że warto spełniać marzenia. Najistotniejsze w niej jest przesłanie, aby nie zatracić siebie i tego, skąd się jest. Polecam też książkę Marka Kamińskiego ” Trzeci biegun” – swoista podróż również w głąb siebie. Dodam jeszcze, że jako mała dziewczynka, przeczytałam moją pierwszą książeczkę, która też kocham pt. Malutka czarownica.
Pani Anna – „ Ja lubię czytać książki o wyprawach górskich. Bardzo inspirujące i motywujące są sceny, w których himalaiści pomimo braku sił, mają tak wielką determinację i wolę walki, że potrafią zdobyć najważniejsze szczyty Himalajów. Książka, którą mogę Wam polecić opowiada historię przejścia grani Mezo na Nanga Parbat. Można z niej zejść tylko na początku lub na końcu. Historię tę kreśli jeden z uczestników wyprawy – Sandy Allan. Przedstawia w niej 18 niezwykle trudnych dni, w których wiele doświadczył. Brakowało im jedzenia, wody a przede wszystkim tlenu, który niezbędny jest do życia. Na drodze bez powrotu, bo taki jest jej tytuł, to nie tylko sztuka przetrwania, ale to walka ze swoimi słabościami, a przede wszystkim o swoje marzenia, które warto spełniać.
Pani Katarzyna K. – „Kocham czytać różne książki, dlatego nie mogę wybrać jednej. Moim ulubionym cyklem książkowym jest Ania z Zielonego Wzgórza. Polecam pośmiertnie wydane wspomnienia tej autorki: Krajobraz dzieciństwa oraz Uwięziona dusza, gdzie możemy poznać pisarkę od strony prywatnej. Teraz czytam głównie reportaże, polecam Wojciecha Jagielskiego, Justynę Kopińską, Wojciecha Tochmana oraz laureatkę Nagrody Nobla – Swietłanę Aleksijewicz. Lubię też czytać biografie znanych osób, w których poznaję ich na tle relacji prywatnych.
Pani Aneta – „Ja, podobnie jak Pani Ewelina uwielbiam Anię z Zielonego Wzgórza. Jako dziecko przeczytałam wszystkie części i wracałam do tych książek wiele razy. Polecam tę książkę, nie tylko I część, ale całą serię, szczególnie uczniom. Uczy ona wartości, które niestety, w tym świecie nie są już takie oczywiste: uczciwość, przyjaźń, miłość. Główna bohaterka – Ania, to niezwykle wrażliwa, dziewczynka, osoba nieprzeciętna, wyjątkowa, o niezwykle bujnej wyobraźni, bardzo wrażliwa na piękno przyrody i uczucia innych ludzi. Od kilku lat uwielbiam też czytać książki psychologiczne. Godną polecenia jest Udawanie normalnej Liane Holiday Willey. Jest to książka napisana przez osobę zmagająca się z Zespołem Aspergera. Autorka jest naukowcem na Uniwersytecie w Houston. Opisuje co to znaczy być żona i matką z ZA i jaką ulgą była dla niej diagnoza, którą otrzymała już jako dorosła kobieta i dzięki której zaczęła inaczej postrzegać swoje życie, aż wreszcie zaakceptowała swoją odmienność. Takie pozycje pokazują, że ,,odmienność” wcale nie oznacza ,,nienormalność”. Uczą tolerancji, gdyż każdy z nas jest inny, choć wrażliwość, niestereotypowość, czy ”piękno umysłu” często będzie piętrzyć trudności wynikające z różnic, ale nie z ”nienormalności”. Polecam jeszcze książkę Uratuj mnie Rachel Reiland – o dziewczynie cierpiącej na zaburzenia osobowości.
Pani Halina – „Często przypominam sobie książki mojego dzieciństwa, czyli okresu, w którym są teraz nasi uczniowie. Pierwszą ulubioną były przygody misia spisane przez Janinę Porazińską Pamiętnik Czarnego Noska – misia, który opowiada swoje przygody. Kiedy rodzice kupili mi upragnionego misia, to bez wahania nazwałam go Czarnym Noskiem. Druga książka, którą się fascynowałam to książki z serii Doktor Dolittle i jego zwierzęta. Autor Hugh Lofting opowiadał o wspaniałym życiu zwierząt, którym pomagał tytułowy bohater. Książkę dostałam na gwiazdkę i była to dla mnie największa radość. Wspaniałe przygody przeżywałam z bohaterami Dzieci z Bullerbyn Lindgren Astrid. A w moim dorosłym życiu fascynowałam się książkami Józefa Ignacego Kraszewskiego. Posiadam bogatą kolekcję tych książek, których treść na długo została w mojej pamięci.
Pani Małgorzata – „Moje ulubione książki to: Pani Bovary G. Flauberta i Anna Karenina L. Tołstoja. Jest w tych kobietach coś, co mnie fascynuje – ta odwaga pójścia za głosem serca ku wielkiej miłości, nawet gdyby miała ona trwać krótko i skończyć się tragicznie … Poza tym lubię wszystko o II wojnie. Teraz czytamWspomnienia wojenne Karoliny Lanckorońskiej. Niezwykle ciekawy dziennik odważnej, bezkompromisowej kobiety, która walczyła z wrogiem na wszelkie możliwe sposoby i przeżyła obóz w Ravensbruk. Pochodziła z bardzo bogatego, arystokratycznego rodu. Przeżyła 104 lata. Z dzieciństwa pamiętam Majkę z Siwego Brzegu Miry Jaworczakoweji Robinsona Cruzoe.
Cieszę się, że niektórzy uczniowie mają pasje czytelnicze i lubią nie tylko szkolne lektury. Dziękuję za inspiracje czytelnicze od nauczycieli. Czytanie książek to przygoda, emocje i uniesienia. Warto czytać i delektować się słowem.
Opracowanie – Małgorzata Król