Spotkanie ze Szkołą Yamaha – flety

19 listopada w ramach cyklu muzycznych spotkań dla uczniów szkoły w Nosówce odbyło się kolejne spotkanie ze szkołą Yamaha z Rzeszowa. Tym razem mogliśmy zobaczyć i usłyszeć dźwięki wielu rodzajów fletów. Wielu z nas nie zdawało sobie sprawy, że jest ich aż tak dużo i że tak bardzo różnią się wielkością.

Pan Jakub Fornan w sposób bardzo dowcipny , wręcz kabaretowy, opisywał nam te instrumenty, a pan Łukasz Kuklewicz pokazywał technikę grania. Byliśmy zaskoczeni na przykład, że flet poprzeczny, mimo iż jest metalowy, tak naprawdę jest instrumentem dętym drewnianym, bo dźwięki wychodzą z drewnianej części instrumentu ukrytej wewnątrz. Menuet Boccheriniego na nim zagrany bardzo przyjemnie brzmiał dla naszych uszu. Flety poprzeczne są długie i aby ułatwić granie dzieciom, niektóre z nich mają zagiętą główkę, aby dostosować je do krótszych rąk dziecka.

Pan Jakub przedstawił nam tez rodzinę fletów prostych, mówiąc o różnicy miedzy flażoletem , fletem sopranowym, altowym, tenorowym i basowym . Nie braliśmy tylko biernego udziału w spotkaniu, ale pan Jakub utworzył również zespół, który nazwał „Ich troje”, trójka uczniów spróbowała wydobyć dźwięki z fletu sopranowego.

Być może dzięki temu spotkaniu, ktoś z nas w przyszłości będzie muzykował na którymś z tych instrumentów?

Tekst – Marta Górnecka

Related Images:

Skip to content