Sprawozdanie z wycieczki do Łańcuta

Byliśmy w łańcuckiej rezydencji

            Dnia 6 października br. uczniowie z klas 1- 4 pod opieką wychowawców i nauczycieli: Pani Aliny Pociask, Pani Anety Rzucidło, Pani Agnieszki Bijoś, Pani Justyny Zawidlak, Pani Katarzyny Pękali – Kuchty, wzięli udział w wycieczce autokarowej do kompleksu pałacowo – ogrodowego w Łańcucie.

            Celem wyjazdu było zwiedzenie jednej z najpiękniejszych rezydencji magnackich w Polsce wybudowanej w XVII wieku. Zamek słynie ze znakomitych wnętrz mieszkalnych oraz niezwykle interesującej kolekcji pojazdów konnych. Zespół pałacowy otoczony jest starym, malowniczym parkiem w stylu angielskim, w którym wznoszą się liczne pawilony oraz zabudowania gospodarcze.

Zwiedzanie pałacu zajęło około 2 godzin, w tym czasie uczniowie podziwiali: Salon Narożny, Salę Balową, Jadalnię Wielką, Apartament Chiński, Apartament Paradny, Pokój Bilardowy, Czerwony Korytarz, Salę Teatralną, liczne pokoje kąpielowe i wiele innych pomieszczeń. Wystrój wnętrz urzekał przepięknymi podłogami, kryształowymi lustrami, żyrandolami i innymi zabytkowymi przedmiotami, przestronnością i bogactwem zdobień. Uczniowie obejrzeli portrety mieszkańców pałacu.

            Następnie, zachwycając się malowniczym parkiem w stylu angielskim, wycieczkowicze udali się do Oranżerii, gdzie zobaczyli egzotyczne rośliny, żółwie, rybki, świerszcze i inne zwierzątka. W Stajni i Wozowni podziwiali kolekcję 55 zabytkowych pojazdów konnych. Ściana Hali ozdobiona była kolekcją trofeów – zwierząt przywiezionych z podróży do Afryki przez ostatniego właściciela pałacu.

            Po takich wrażeniach uczestnicy wykorzystali wolny czas na zakup okolicznościowych pamiątek. Wycieczka była bardzo udana, dostarczyła wielu ciekawych przeżyć.

                                                                                              Tekst i zdjęcia – Justyna Zawidlak


 

Related Images:

Skip to content