Święty Mikołaj w naszej szkole

Mikołaj z Miry (ur. ok. 270, zm. ok. 345 lub 352) – biskup Miry – w dzisiejszej Turcji. Święty Kościoła katolickiego i prawosławnego, gdzie tytułowany jest mianem św. Mikołaja Cudotwórcy. Zasłynął jako cudotwórca, ratując żeglarzy i miasto od głodu. Odwagą i sprawiedliwością wykazał się ratując także od śmierci niesłusznie skazanych urzędników cesarskich. Według podań, święty Mikołaj, po bogatych rodzicach otrzymał w spadku znaczny majątek, którym chętnie dzielił się z ubogimi. Wyróżniał się pobożnością i miłosierdziem. Mieszkańcy Miry wybrali go na swojego biskupa.

Po życiu gorliwym i pełnym dobrych czynów, zmarł w połowie IV wieku, spontanicznie czczony przez wiernych. Znana jest historia o trzech niesprawiedliwie uwięzionych oficerach uwolnionych za jego wstawiennictwem; opowieść o trzech ubogich pannach wydanych za mąż dzięki posagom, których Święty dyskretnie im dostarczył; o trzech młodzieńcach uratowanych przez niego od wyroku śmierci; o żeglarzach wybawionych z katastrofy morskiej.

Do dziś utrzymuje się zwyczaj składania podarunków w formie niespodzianki.

Jego atrybutami są m.in.: anioł z mitrą, chleb, trzy złote kule na księdze, trzy jabłka, trzy sakiewki, troje dzieci lub młodzieńców w cebrzyku, kotwica, okręt, pastorał i worek prezentów.

W naszej szkole, w dniu 4 grudnia także pojawił się ten popularny święty. Dzieci zostały obdarowane prezentami i zapewnieniem, że Mikołaj widzi z nieba ich wszelkie uczynki. Święty Mikołaj zapowiada zbliżające się Boże Narodzenie, czas radości z narodzin Jezusa.

Samorząd Uczniowski, aby docenić tego znanego Świętego, zorganizował w dniu 7 grudnia Dzień Czapki Świętego Mikołaja.

Related Images:

Skip to content