Święty Mikołaj w naszej szkole

dsc09027-1355427956

Mikołaj z Miry (ur. ok. 270, zm. ok. 345 lub 352) – biskup Miry –  w dzisiejszej Turcji. Święty Kościoła katolickiego i prawosławnego, gdzie tytułowany jest mianem św. Mikołaja Cudotwórcy

Zasłynął jako cudotwórca, ratując żeglarzy i miasto od głodu. Odwagą i sprawiedliwością wykazał się ratując także od śmierci niesłusznie skazanych urzędników cesarskich.

Według podań, święty Mikołaj, po bogatych rodzicach otrzymał w spadku znaczny majątek, którym chętnie dzielił się z ubogimi. Wyróżniał się pobożnością i miłosierdziem. Mieszkańcy Miry wybrali go na swojego biskupa.

Po życiu gorliwym i pełnym dobrych czynów, zmarł w połowie IV wieku, spontanicznie czczony przez wiernych. Znana jest historia o trzech niesprawiedliwie uwięzionych oficerach uwolnionych za jego wstawiennictwem; opowieść o trzech ubogich pannach wydanych za mąż dzięki posagom, których Święty dyskretnie im dostarczył; o trzech młodzieńcach uratowanych przez niego od wyroku śmierci; o żeglarzach wybawionych z katastrofy morskiej.

Jego atrybutami są m.in.: anioł z mitrą, chleb, trzy złote kule na księdze, trzy jabłka, trzy sakiewki, troje dzieci lub młodzieńców w cebrzyku, kotwica, okręt, pastorał i worek prezentów.

Do dziś utrzymuje się zwyczaj składania podarunków w formie niespodzianki.

W naszej szkole, w dniu 6 grudnia także pojawił się ten popularny święty. Wszystkie dzieci zostały obdarowane prezentami i zapewnieniem, że Mikołaj widzi z nieba ich wszelkie uczynki. Niektóre dzieci, aby mogły otrzymać prezent, musiały odpowiedzieć na pytanie zadane przez Świętego. Trudne pytania nie ominęły także nauczycieli. Na przerwach panowała radosna atmosfera, a wszyscy obdarowani zajadali się słodyczami.

Święty Mikołaj zapowiada zbliżające się Boże Narodzenie, czas radości z narodzin Jezusa. W naszej szkole prowadzone są różne akcje charytatywne mające na celu pomoc najuboższym na Święta lub dotkniętym kalectwem. Samorząd Uczniowski sprzedaje świece wigilijne oraz zbiera plastikowe nakrętki. Kto dostarczy ich najwięcej otrzyma tytuł Złote Serce 2012 roku.

no images were found

Related Images:

Skip to content