Szkoła pamięta

  • DSC06390

Zbliżają się dni, w których w szczególny sposób pamiętamy o zmarłych. Porządkujemy groby i zapalamy znicze. Wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. Pamięć o nich jest wyrazem szacunku dla ich życia i dokonań – napisał w liście do dyrektorów Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski, zapraszając do udziału w akcji „Szkoła pamięta”.
Minister edukacji odniósł się do najważniejszych tegorocznych rocznic i tego, jak istotna jest pamięć o nich.
– Chciałbym, aby w roku ważnych wydarzeń – 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej i 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego – uwrażliwić młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności – podkreślił szef MEN.
Z tego też powodu, uczniowie naszej szkoły z klasy pierwszej i drugiej wraz przedstawicielami Samorządu Uczniowskiego z klasy czwartej Kamilem, Alą i Radosławem wraz z gronem pedagogicznym: panią A. Bijoś, panią A. Rzucidło, panią K. Kidacką oraz panem M.Mindziakiem w dniu 31.10.2019 r. odwiedzili miejsca upamiętniające tych, którzy odeszli.
Zgromadziliśmy się pod pomnikiem kpt. Franciszka Błażeja, pod tzw. Krzyżem pod lipami oraz na cmentarzu w Zgłobniu, by odmówić wspólną modlitwę oraz zapalić znicze. Podczas tego spotkania dowiedzieliśmy się o bohaterskich czynach zmarłych.
Wyrażamy nadzieję, że młode pokolenie będzie kontynuowało tradycję, a zdobyta wiedza na temat życia i działalności zmarłych stanie się wzorem postawy obywatelskiej.

Tekst – Katarzyna Kidacka
Zdjęcia – Katarzyna Kidacka, Marek Mindziak

Related Images:

Skip to content