Uroczysta akademia z okazji Dnia Patrona Szkoły i Narodowego Święta Niepodległości pod hasłem „Wolność jest w nas”
Mój kraj miał granice swoje w sercach ludzi,
przemocą wykreślone z politycznej mapy.
Mój kraj pod szponami bezlitosnej łapy
Umierał, żył, walczył, zrywał się i trudził.
W piątkowy wieczór 8 listopada, w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Nosówce, odbyła się uroczystość przypominająca ważne wydarzenie w dziejach naszej historii – odzyskanie niepodległości po 123 latach niewoli.
Prowadzący uroczystość: Julia Kwaśny i Mateusz Iżyński, przypomnieli dzieje Polski od wieku XVII, poprzez rozbiory i odzyskanie niepodległości, aż po wydarzenia z historii współczesnej m.in. wybuch II wojny światowej, działalność Armii Krajowej, Powstanie Warszawskie, okupację sowiecką i tragiczny los Żołnierzy Wyklętych. Majorowi Franciszkowi Błażejowi, pochodzącemu z Nosówki, niezłomnemu Żołnierzowi Wyklętemu, czterej uczniowie z klasy VI zadedykowali piosenkę w rytmach rapu pt. Żołnierze Wyklęci. Seweryn, Hubert, Kacper i Rafał, odbyli wiele prób, zanim tak przekonująco i sugestywnie zaśpiewali:
Ile tych bezimiennych w lasach pogrzebanych?
Ile tych rozstrzelanych, nawet bez sprawdzenia danych?
Ile łez musiała wylać niejedna matka biedna?
Gaśnie Ogień na Podhalu, ginie Polska niepodległa.
Agenci, kolaboranci – tak tu jest już od stuleci,
Ja nie dam się zbałamucić, tak wychowam swoje dzieci.
Ku waszej pamięci, Żołnierze Wyklęci! (…)
Scenariusz akademii został tak pomyślany, by widzowie zastanowili się, czym dzisiaj jest dla nich wolność, Ojczyzna, niepodległość, odwaga, poświęcenie …. Usłyszeli, że:
- Wolność to dar i zadanie
- Wolność realizuje się w działaniu i zaangażowaniu
- Wolności nie można zagwarantować raz i na zawsze
- Wolność nie jest czynieniem czegokolwiek, lecz opowiadaniem się po stronie dobra i prawdy
- Wolność, to umieć powiedzie nie, w przypadku presji otoczenia
- Być wolnym, to znaczy być odpowiedzialnym
Narodowe Święto Niepodległości to w naszej szkole także Dzień Patrona – Wincentego Witosa. W tym roku uczciliśmy jego pamięć odwiedzając dom, w którym się urodził, gospodarstwo i wreszcie kaplicę, w której wraz ze swoją rodziną został pochowany. Od całej społeczności szkolnej i wszystkich mieszkańców Nosówki złożyliśmy Mu w hołdzie wiązankę biało-czerwonych kwiatów. Nasz Patron to człowiek, który wierzył, że tylko uczciwą i sumienną pracą można osiągnąć cel. Z wielkiej biedy, w której przyszło mu żyć, dzięki uporowi, osiągnął wysokie stanowiska w państwie – był trzykrotnie jego premierem. Wielokrotnie więziony, znał cenę wolności.
Wincenty Witos jest naszym Patronem od 1983 roku, obchodziliśmy zatem jeszcze jeden jubileusz – trzydziestolecie nadania szkole Jego Imienia.
Podczas akademii gościnnie wystąpiła Kamila Szeliga, absolwentka Zespołu Szkół nr 6 im. płk. Łukasza Cieplińskiego w Rzeszowie, obecnie uczennica IV LO, która do łez wzruszała publiczność piosenkami: Dumka na dwa serca, Miejcie nadzieję , Szklane domy, czy też Wolność Marka Grechuty.
Nie mogło zabraknąć także Zespołu Ludowego Nosowiany, który zaprezentował pieśni patriotyczno-żołnierskie. Oprawę muzyczną stanowił też szkolny chór przygotowany przez panią Beatę Czarnik. W jego wykonaniu usłyszeliśmy m.in.: Pierwszą brygadę, Orzeł biały, Psalm stojących w kolejce. Seweryn Czudec z kl.VI zaśpiewał piosenkę Wolność z towarzyszeniem gitary.
Ks. Grzegorz Białoń przygotował prezentację multimedialną, która była dopełnieniem treści przekazywanych podczas uroczystości.
Scenariusz opracowała pani Małgorzata Król.
Po ceremonii odprowadzenia sztandaru, Rada Rodziców zaprosiła zebranych na degustację pysznego ciasta.
no images were found