Warsztaty profilaktyczne dla uczniów kl. VII i VIII
Problem używania nielegalnych substancji psychoaktywnych i konsekwencji z tym faktem związanych dotyczy większości społeczeństw współczesnego świata.
Uzależnienie od narkotyków jest w naszym kraju dostrzegalnym zjawiskiem. Jest ono znaczące zarówno w skali ogólnokrajowej, jak i lokalnej. Problemy społeczne są rozwiązywane najskuteczniej na szczeblu lokalnym, gdzie kompetentne instytucje czy organizacje pozarządowe są w stanie trafnie określić charakter problemu, jego skalę oraz podjąć adekwatne środki zaradcze. Narkomania nie jest zjawiskiem jednowymiarowym.
Jest problemem zdrowotnym, bowiem niesie za sobą poważne ryzyko dla zdrowia publicznego, szczególnie w kontekście chorób infekcyjnych (HIV, żółtaczka, choroby weneryczne). Stanowi też problem prawny czy kulturowy. Uzależnienie, jako problem wielowymiarowy, jest przekroczeniem bardzo ulotnej i trudnej do zauważenia granicy między chęcią, która wyraża dobrowolność, a przymusem, który całkowicie zaburza kontrolę. Tę granicę przekracza się tylko raz, ale bezpowrotnie. Uzależniony, nawet gdy nie przyjmuje substancji psychoaktywnych, to do końca życia pozostaje osobą uzależnioną.
Narkomania, jako zjawisko społeczne znajduje się obok innych problemów i kwestii społecznych. W tym kontekście rozumiana jest jako efekt niekorzystnych czynników, które sprzyjają jej powstawaniu (np. dezintegracja społeczna) lub występuje jako przyczyna innych zjawisk i problemów (np. przestępczość) bądź jedno i drugie.
Gminny Program Przeciwdziałania Narkomanii na lata 2019-2020 stanowi kontynuację oraz uzupełnienie wcześniej prowadzonych w Gminie działań w obszarze przeciwdziałania uzależnieniom.
Zadaniem Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii jest ograniczenie używania narkotyków i związanych z tym problemów społecznych i zdrowotnych.
Zajęcia o tej tematyce odbyły się w naszej szkole w piątek 2 października 2020 r.
Uczniowie bardzo pozytywnie ocenili prowadzącego, a zdobyta wiedza i konkretne przykłady na pewno przyczynią się do unikania w przyszłości różnych, niebezpiecznych używek.
MK