Wycieczka do Odrzykonia i rezerwatu Prządki

thumbnail-php-ffiles-pl-dsc00435-1351006978-jpgwidth1000

5 października 2012 roku uczniowie klas I – III, pod opieką wychowawców wzięli udział w wycieczce do Odrzykonia, gdzie zwiedzali ruiny zamku Kamieniec –  warowni obronnej z XIV w. położonej na skalnym wzgórzu.

Zwiedzanie poprzedzone było wizualizacją multimedialną, podczas której dzieci poznały historię tego miejsca.

Uczestnicy wycieczki mieli również okazję podziwiać osobliwości przyrody w rezerwacie skalnym „Prządki” na terenie Czarnorzecko-Strzyżowskiego Parku Krajobrazowego, w pobliżu Odrzykonia. Skały te są unikalnym przykładem wietrzenia piaskowca, który przybiera niesamowite kształty. Noszą nazwy Prządka Matka, Prządka Baba i inne. Według najbardziej popularnej legendy te skałki to matka i córki zamienione w kamień za to, że przędły len w święto.

Inna legenda – także o pannach z Odrzykońskiego zamku – opowiada, jak zostały napadnięte przez zbójów. Wówczas czarownik pragnąc uchronić dziewczęta od hańby zamienił je wraz napastnikami w kamienie. Stąd też m.in. nazwy skał: Zbój Madej czy Herszt.

„Prządki” to najbardziej znany rezerwat przyrody w województwie podkarpackim. Rocznie odwiedza go prawie 100 tysięcy osób.

Dzień był ciepły i słoneczny, a widoki naprawdę wspaniałe! Wszyscy uczestnicy wycieczki zadowoleni, uśmiechnięci, trochę zmęczeni, ale w dobrych nastrojach powrócili do szkoły.

no images were found

Related Images:

Skip to content