Wyjazd na interaktywną wystawę Centrum Nauki „Eksploratorium”

24 listopada 2015 r. uczniowie klasy IV i V pod opieką pań: Anny Domaradzkiej i Małgorzaty Król, udali się na wystawę popularnonaukową, prezentującą wiedzę z różnych dziedzin nauki.

Interaktywna wystawa to pilotażowe przedsięwzięcie tworzonego Centrum Nauki „Eksploratorium”. Składała się z kilkunastu eksponatów prezentujących zagadnienia z różnych dziedzin wiedzy.

Eksponaty wchodzące w skład wystawy przybliżały wiedzę z matematyki, biologii i fizyki. Wśród prawie 20 stanowisk znajdowały się zarówno modele anatomiczne jak i te prezentujące wybrane zjawiska np.: ruch falowy, środek ciężkości, zagadnienia z optyki. Uczniowie mogli rozwiązać kilka zagadek geometrycznych, zbudować most wg pomysłu Leonarda da Vinci, czy też sprawdzić twierdzenie Pitagorasa za pomocą kierownicy.

Najwięcej frajdy sprawiło uczniom ułożenie „Łuku triumfalnego” wg pomysłu da Vinci. Po wielu nieudanych próbach udało się tego dokonać piątoklasistom: Wiktorii, Łucji, Sewerynowi i Mateuszowi. Równie emocjonujące było rozwiązanie „Tybetańskiej zagadki”, polegające na układaniu krążków od największego do najmniejszego. W zaskakująco krótkim czasie udało się to Kacprowi z klasy V.

Wszystkie eksponaty wymagały aktywności odwiedzających. Wiele z nich to prawdziwe zagadki wymagające logicznego myślenia , wyobraźni i wiedzy o otaczającym nas świecie.

Kolejną atrakcją wyjazdu była projekcja filmu „Sawa. Mały, wielki bohater” w Multikinie. Uczniowie obejrzeli piękną i wzruszającą historię o chłopcu, który uratował swoją wioskę.

Relację opracowały: Łucja Czudec, Wiktoria Wąsik, Milena Wiech

Related Images:

Skip to content