XIII Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”
Lecz pamięć nie umiera nigdy,
wzniosła Ci pomnik z granitu i naszych serc!
Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” przypada na dzień 1 marca. Jest to rocznica zamordowania przez komunistów członków ostatniej, IV Komendy, Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, powojennego głównego spadkobiercy Armii Krajowej w walce o niepodległość Polski
Właśnie tego dnia, w 1951 r. w więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie, katyńskim strzałem w tył głowy zamordowano: Łukasza Cieplińskiego, Adama Lazarowicza, Mieczysława Kawalca, Józefa Rzepkę, Franciszka Błażeja pochodzącego z Nosówki, Józefa Batorego i Karola Chmiela.
Ich ciała komuniści zakopali w nieznanym do dzisiaj miejscu. Wciąż ich szukamy…
Franciszek Błażej, pochodzący z Nosówki za swoją działalność antykomunistyczną został aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa w Krakowie. W czasie przesłuchań był szczególnie okrutnie torturowany, tak, że ciało odpadało mu od kości. Po trzyletnim śledztwie wyrokiem sądu wojskowego w Warszawie został skazany na karę śmierci, a miejsce pochowania do dziś pozostaje nieznane. Dlatego pomnik stojący przed szkołą w Nosówce jest symbolicznym grobem naszego Rodaka.
26 lutego 2010 roku Franciszek Błażej został pośmiertnie odznaczony przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. Uroczyste wręczenie Orderu miało miejsce 1 marca 2011 roku w Pałacu Prezydenckim. Odebrała je bratanica Franciszka Błażeja – pani Krystyna Lelek.
Poprzez Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych upamiętniamy wszystkich walczących zbrojnie przeciwko komunistycznej dyktaturze po zakończeniu II wojny światowej.
Ostatni zabity przez komunistów Żołnierz Wyklęty to Józef Franczak – pseudonim „Lalek”. Został zastrzelony przez funkcjonariuszy komunistycznej bezpieki podczas obławy w 1963 r.
To właśnie od daty rocznej jego śmierci, w Polsce i poza jej granicami, odbywają się 1 marca biegi „Tropem wilczym” na dystansie 1963 m.
Także w naszej szkole odbył się taki symboliczny bieg, były to dwa okrążenia wokół szkoły. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy za udział i drobne upominki. Trzech uczniów, którzy jako pierwsi przybiegli na linię mety, otrzymali pamiątkowe medale. Byli to: Kamil Szczepański z kl. VIII, Jakub Zacios z kl. VII i Oscar Nędziak z kl. VI.
Przed biegiem odbył się uroczysty apel z udziałem pocztu sztandarowego, podczas którego uczniowie przypomnieli wielkie poświęcenie i ofiarę życia złożoną przez Niezłomnych.
Przed pomnikiem Franciszka Błażeja – Pan burmistrz – Wiesław Kąkol i jego zastępca – Pani Justyna Placha-Adamska wraz z Dyrektorem Szkoły – Panią Bożeną Łyszczek i przedstawicielami SU złożyli wieniec biało-czerwonych kwiatów i zapalili znicze.
Naszym obowiązkiem jest pamiętać o tych, którzy „żyli prawem wilka”, by nigdy więcej, nikt nie próbował odebrać naszemu krajowi wolności.