Żołnierze Niepodległości

thumbnail-php-ffiles-pl-dsc05956-1362322095-jpgwidth1000

1 marca 2013 – III Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

NIE DAJMY ZGINĄĆ POLEGŁYM!

Zbigniew Herbert

Dnia 1 marca obchodzimy III Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. To ustanowione w 2011 roku  święto,  poświęcone jest pamięci polskich żołnierzy zbrojnego, antykomunistycznego podziemia po 1945 r.

W uzasadnieniu ustawy czytamy: „Bohaterom Powstania Antykomunistycznego, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu”.

Data  została wybrana nieprzypadkowo. 1 marca 1951r. w piwnicach warszawskiego więzienia mokotowskiego, strzałem w tył głowy, Urząd Bezpieczeństwa  zamordował siedmiu członków IV Zarządu Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” z Łukaszem Cieplińskim na czele.

Stracono wtedy także Franciszka Błażeja, urodzonego w Nosówce – żołnierza bohaterskiego  i niezłomnego, najwierniejszego z wiernych. Za swoją działalność antykomunistyczną został aresztowany  przez Urząd Bezpieczeństwa w Krakowie. W czasie przesłuchań był szczególnie okrutnie torturowany. Nie wydał nikogo. Po trzyletnim śledztwie wyrokiem sądu wojskowego w Warszawie został skazany na karę śmierci.

26 lutego 2010 roku Franciszek Błażej został pośmiertnie odznaczony przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.

Uroczyste wręczenie Orderu miało miejsce 1 marca 2011 roku w Pałacu Prezydenckim. Odebrała je bratanica Franciszka Błażeja – pani Krystyna Lelek.

Dla żołnierzy walczących o Niepodległość Rzeczypospolitej, II wojna światowa nie zakończyła się z chwilą opuszczenia ziem polskich przez armie niemieckie, a Armia Czerwona wkraczając w styczniu 1945 r. na nasze terytorium, nie niosła Polsce wolności, ani pokoju.

Konspiracja, choć znacznie już wyniszczona długoletnią walką z Niemcami, trwała na straży niepodległości.

W beznadziejnych warunkach przy całkowitej obojętności świata, żołnierze Polskiego Podziemia do połowy lat 50-tych prowadzili walkę z drugim okupantem i rodzimymi kolaborantami.

Dziś po upływie przeszło pół wieku od tamtych wydarzeń, podziw i szacunek musi budzić postawa tych dowódców i żołnierzy Armii Krajowej, którzy mimo tak beznadziejnego położenia nie poddali się, nie uciekli ze swej ziemi, nie wkupili się w łaski nowej władzy zdradą swych ideałów i swych towarzyszy broni, lecz raz jeszcze podnieśli się do walki. Już tylko w imię obrony własnej żołnierskiej godności.

NIE    DAJMY    ZGINĄĆ    POLEGŁYM!

MY PAMIĘTAMY – A TY?

W Szkole Podstawowej w Nosówce, w dniu 1.03.2013 r. o godz. 9.30, odbędzie się uroczysty apel poświęcony pamięci Franciszka Błażeja, następnie pod pomnikiem usytuowanym obok szkoły uczniowie zapalą znicze i złożą kwiaty.

franciszek_blazej

Franciszek Błażej

pseudonim „Roman”, „Bogusław”, „Poleski”, oficer ZWZ AK, działacz WiN.

Miejsce pochowania nieznane. Prawdopodobnie został pogrzebany na tzw. „Łączce” na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

Obecnie trwają tam prace ekshumacyjne.

franciszkowi_blazejowi_zolniezowi_wykletemu

 

Related Images:

Skip to content